Gdyby nie dobrzy ludzie, którzy każdego roku dokarmiają ptaki podczas zimy, to wiele z nich nie przetrwałoby zimy. Zdecydowana większość z nas z różnych powodów nie może dokonywać rzeczy wielkich, lecz przynajmniej tyle, jak dokarmianie ptaków zimą każdy z nas może zrobić dla tego małego i jakże pięknego stworzenia Bożego, które podczas zimowych miesięcy jest całkowicie bezradne.
O ptakach
Ptaki, to bardzo ruchliwe zwierzątka, co wymaga od nich wielkich pokładów energii a takowa będzie wytwarzana, gdy ptak będzie syty. Ptak ma bardzo małe ciało i dlatego nie może on gromadzić w nim dużo zapasów, jak czyni to na przykład ogromny niedźwiedź. Ptak jednorazowo dużo nie zje i dużo nie nagromadzi pożywienia w swoim układzie pokarmowym i dlatego tak ważne jest regularne dokarmianie ptaków i podawanie im odpowiedniej ilości pożywienia. Prawdą jest, że ptaki także przygotowują się do zimy gromadząc w swoim organizmie pewne zapasy tłuszczu, który potem zostanie zużyty podczas zimowych miesięcy, gdy będzie brakować im pożywienia, lecz ile taki mały ptaszek może zgromadzić tłuszczu, w porównaniu z dużym zwierzęciem? I dlatego rola człowieka w kwestii dokarmiania ptaków podczas zimy jest tak ważna.
Najlepszy pokarm dla ptaków, to taki, który jest bogaty w ziarna oleiste a wiec są to na przykład ziarna słonecznika, bo jest on tłusty. Ale także potłuczone orzechy i pestki dyni, jak i ziarna prosa, pszenicy, owsa. Bardzo popularną wersją pokarmu i zresztą zdrową dla ptactwa jest słonina ze skórą wywieszana na gałęziach drzew. Z pośród owoców ptaki chętnie zjedzą również jarzębinę, głóg, dziką różę, kalinę, czarny bez, aronię, jak też winogron i jabłka.
Kiedy rozpocząć dokarmianie ptaków?
Dokarmianie ptaków trzeba rozpocząć jeszcze przed pierwszym śniegiem i mrozem a wszystko po to, aby ptaki miały orientację, gdzie znajduje się dla nich stołówka i nie przeżywały szoku, gdy spadnie pierwszy śnieg i wszystko przykryje. Trzeba je także dokarmiać jeszcze wczesną wiosną, gdzieś tak do połowy kwietnia, gdy na dworze nie ma jeszcze dla nich wiele do jedzenia.
Źródło: https://magiaogrodow.pl/