Jeśli nie masz czasu na gotowanie, a dodatkowo chcesz mieć pewność, że Twój piesek wraz z pokarmem otrzymuje wszystkie składniki odżywcze niezbędne do jego prawidłowego rozwoju, najlepszym wyborem będzie specjalna karma dla psa junior. W sprzedaży znajdziesz wiele produktów tego typu. Praktycznie każdy liczący się producent żywności dla zwierząt ma w swojej ofercie specjalne rodzaje karm dla szczeniaków. Co wyróżnia takie karmy i jak długo należy je stosować?
Cechy charakterystyczne karmy dla szczeniaka
Podobnie jak ludzkie dziecko, również mały piesek ma szczególne potrzeby żywieniowe. Rozwijający się organizm potrzebuje więcej budulca w formie łatwego do przyswojenia białka, a jego najlepszym źródłem dla drapieżników jest mięso. W związku z tym specjalne karmy dla psów juniorów są najczęściej karmami wysokobiałkowymi, o wyraźnie zmienionej proporcji składników odżywczych w stosunku do karm dedykowanych psom dorosłym, a tym bardziej psim seniorom. Co ważne, karma dla psa junior zawiera nie tylko dużo zwierzęcego białka, ale także sporo tłuszczu. Tłuszcze są podstawowym źródłem energii dla zwierząt mięsożernych i w przypadku ruchliwych szczeniaków ich dużą podaż jest niezbędna do ich prawidłowego rozwoju. W takich karmach znajdują się również witaminy i minerały, zwłaszcza fosfor i wapń, czyli pierwiastki ważne w procesie budowy kości i zębów.
Jak długo stosować karmę junior?
Podawanie specjalnej karmy dla psów juniorów zalecane jest do momentu osiągnięcia przez zwierzę dojrzałości i zakończenia procesu wzrostu. Warto przy tym pamiętać, że czas dojścia do tego momentu jest różny dla psów małych, średnich, dużych i olbrzymich. O ile w przypadku psów małych i miniaturowych karma dla psa junior może być stosowana jedynie przez pół roku, o tyle w przypadku ras dużych taki pokarm powinien być podawany psu przez rok, a niekiedy nawet dłużej. Co więcej, psy ras olbrzymich nie powinny otrzymywać takiej samej karmy jak psy małe i średnie. Ilość białka w karmie dla szczeniaków olbrzymich ras powinna być mniejsza. Dzięki temu pies gwałtownie nie będzie przybierał na wadze i proces wzrostu masy ciała będzie zachodził równolegle z rozwojem jego układu szkieletowego i organów wewnętrznych.
Szczeniakowi, który zaczął pobierać stały pokarm, staramy się podawać karmę dla psa juniora o dużej zawartości białka, w małych kawałkach, mokrą lub suchą, bogatą w tłuszcze zwierzęce i z dodatkiem mikroskładników niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania jego szybko rozwijającego się organizmu. Karma powinna być podawana kilka razy dziennie, w małych porcjach.