Jeszcze w czasach mego dzieciństwa zimowe zmiany w przyrodzie były ewidentne i wtedy było chyba bardziej oczywiste, że jest to pora roku, w której również pomagamy roślinom, zwierzętom i ptakom. Najczęściej zimującymi gatunkami w Polsce są kosy, sikory, strzyżyki, szpaki, a także rudziki i wróble. Niektóre gatunki dzięciołów, gołębi, krukowate ostatnio regularnie zimują również łabędzie nieme. W październiku i listopadzie przylatują do nas również gile i jemiołuszki.
Karmnik, czyli wsparcie
Najprostszą formą pomocy jest zbudowanie karmnika (najlepiej powiesić go w ogrodzie), który nie może być za mały, musi też być umieszczony dość wysoko, aby utrudnić życie ewentualnym drapieżnikom, zadaszony i powieszony w zacisznym miejscu.
O czym jeszcze warto pamiętać? Tak zimą jak i latem koniecznie zostawiajmy poidełka dla ptaków, w których będziemy zmieniać wodę podobnie jak usuwać resztki starego jedzenia z karmnika.
Jeśli tego nie zrobimy, może on zostać zainfekowany przez choroby i szkodniki.
Czym dokarmiać? Na przykład gotowymi mieszankami kupowanymi w sklepie ogrodniczym, bo zawierają przynajmniej kilka gatunków nasion różnych roślin.
Wszystkie ptaki chętnie jedzą słonecznik, można też kupić proso i sikory zjedzą chętnie
niesoloną i niewędzoną słoninę i specjalnie przeznaczone dla nich mieszanki ziaren i tłuszczu. Kosy chętnie zjedzą jabłka, jarzębinę lub rodzynki.
Jeśli mamy ogród to jest to duże ułatwienie, ponieważ możemy w nim posadzić rośliny, dzięki którym ptaki same się najedzą takie jak na przykład czarny bez, dereń, berberys.
O czym jeszcze warto wiedzieć
Nie trzeba dokarmiać ptaków zbyt wcześnie, wtedy kiedy jeszcze jest ciepło. Koniecznie warto dokarmiać tak ptaki w ogrodzie jak i inne zwierzęta np. w lesie. Warto regularnie dbać o czystość. I pamiętać, że tak spleśniałe jak i solone oraz przyprawione pokarmy, których resztki nam pozostały są dla ptaków szkodliwe. Wraz z nadejściem ocieplenia nie ma już potrzeby regularnego dokarmiania ptaków. Ziarnojady możemy dokarmiać także pszenicą, owsem, konopiami bądź płatkami owsianymi czy kaszą, a słoninę dla sikorek należy wymieniać najpóźniej co dwa tygodnie. Problem z zamakaniem pokarmu w karmniku rozwiąże konstrukcja daszka, który musi wychodzić poza obręb karmnika. Kaczki czy łabędzie dokarmiamy tylko podczas silnych mrozów ziarnami, drobno pokrojonymi warzywami lub kukurydzą. Podsumowując nasz ogród to znakomite miejsce, aby zimą skutecznie wspomóc zwierzęta i ptaki dokarmiając je. Z pewnością odwdzięczą się nam już wiosną, oczyszczając nasze drzewa i krzewy z owadów ich larw i jaj.
Obserwacja naszych skrzydlatych i czworonożnych przyjaciół może dać nam wiele przyjemności.
Fajnie! Co roku przygotowuje karmnik dla ptaków. Jedna w zimę mało mają pożywienia w naturze